Rowery dziecięce – przewodnik

Jeśli byłeś na jednym z naszych dni demonstracyjnych lub odwiedziłeś stoisko Orange na jakimś wydarzeniu, to jest szansa, że spotkałeś naszego przedstawiciela z północy, Adama. Kiedy nie podróżuje po kraju odwiedzając dealerów, prowadząc demonstracje lub obsługując stoiska, można go spotkać na rowerze – zazwyczaj z żoną i dwiema małymi dziewczynkami.

Mając wieloletnie doświadczenie w dopasowywaniu rowerzystów do rowerów, a także jako tata, który wprowadził swoje dzieci do jazdy, uznaliśmy, że warto zadać Adamowi kilka pytań na temat tego, jak wybrać odpowiedni rower dla dziecka i jak zachęcić je do jazdy.

Tak więc, bez dalszych ceregieli, oto Adam – Tata Demo.

Dorosły i dziecko w kasku.

Czego powinienem szukać w rowerze dziecięcym i dlaczego powinienem wybrać Orange?

Jest kilka rzeczy, o których należy pamiętać, gdy szukamy roweru dziecięcego, rzeczy, które będą miały ogromny wpływ na to, ile radości z jazdy będą czerpać Twoje dzieci (i Ty). Wiele z nich to rzeczy, o których pomyślałbyś, gdybyś kupował rower dla siebie, więc zadawaj te same pytania!

Dopasowanie i geometria

Upewnienie się, że Twoje dziecko ma rower w odpowiednim dla niego rozmiarze, jest najważniejszą kwestią. Jest to również najbardziej skomplikowane, więc prawdopodobnie warto omówić to osobno.

Geometria jest ważna niezależnie od rozmiaru i choć nie warto popadać w obsesję na punkcie liczb, może ona pomóc w dokonywaniu porównań. Położyliśmy nacisk na geometrię, która zapewnia wygodną i budzącą zaufanie jazdę – zachęcając dzieci do częstszej jazdy, dalszej jazdy i kochania bycia na dwóch kółkach.

Waga

Wiele rowerów dziecięcych ma znaczną nadwagę – nic bardziej nie zniechęca dzieci do jazdy niż rower, który waży tyle samo co one. We wszystkich naszych rowerach dziecięcych stosujemy aluminiowe ramy i starannie dobrane komponenty, aby utrzymać niską wagę i lepiej dopasować rower do potrzeb mniejszego rowerzysty. Upewniliśmy się również, że rowery są wystarczająco wytrzymałe, aby znieść trudy jazdy dzieci.

Możliwość serwisowania i regulacji

Wyrobiliśmy sobie markę budując rowery, które są niezawodne i łatwe w serwisowaniu i nie widzimy powodu, dla którego miałoby być inaczej w przypadku naszych rowerów dziecięcych. Używamy dobrej jakości komponentów, które można łatwo serwisować, co zwiększa żywotność i wartość roweru. Na przykład używamy kierownic typu A-Head, które są trwałe i można je serwisować w domu. Oznacza to również, że stosujemy zwykłe wsporniki zamiast staromodnych wsporników typu quills – oferujących wiele możliwości regulacji oraz potencjał modernizacyjny.

Używamy opon o rozsądnej szerokości, odpowiednich do jazdy po drogach i w terenie. Mają one dużą przyczepność i wystarczającą amortyzację, aby utrzymać pasażerów na siedzeniach przez dłuższy czas. W razie potrzeby wymiany opon, są one łatwo dostępne u dealera.

Wartość odsprzedaży

Dobrej jakości rower dziecięcy to inwestycja. Dzięki dobrze wykonanej ramie i przyzwoitym komponentom, zwróci się ona z nawiązką w postaci wielu uśmiechów w trakcie użytkowania roweru, a po jego wyrosnięciu, będzie on gotowy do jazdy dla kolejnego młodego rowerzysty. Dodatkowo, korzystając z naszej usługi malowania ram, możesz sprawić, że rower będzie świeży dla kolejnego właściciela!

Wsparcie

Nasi dealerzy są najlepsi w tym, co robią, więc nawiązanie współpracy z lokalnym dealerem Orange to świetny pomysł. Będzie on w stanie zaoferować wiele porad, wyposażyć Twoje dziecko w odpowiedni dla niego rower i upewnić się, że jest on dokładnie taki, jaki powinien być, gdy wyjedzie ze sklepu.

Rowery dziecięce są bardzo eksploatowane, więc wymagają okresowej konserwacji, tak samo jak Twój rower. Twój sprzedawca będzie w stanie zapewnić sprawne działanie i poinformuje Cię, kiedy może nadejść czas na zmianę rozmiaru roweru. Będzie również w stanie pomóc Ci w zapewnieniu właściwego dopasowania takich rzeczy, jak kaski i rękawice.

Wspomniałeś, że dopasowanie roweru jest kluczowe, więc jaki rozmiar roweru potrzebuje moje dziecko?

Jest to najczęstsze pytanie, jakie otrzymuję na temat rowerów dziecięcych, a także najważniejsze z nich. Podobnie jak w przypadku rowerów dla dorosłych, wykonanie kilku podstawowych pomiarów i porównanie ich z danymi na papierze jest dobrym punktem wyjścia, ale należy je traktować jedynie jako wskazówki.

Podobnie jak w przypadku zakupu dla siebie, najlepszym sposobem na dobranie odpowiedniego rozmiaru roweru jest usiąść na nim, zobaczyć jak się go czuje i odbyć jazdę próbną. Sprzedajemy nasze rowery za pośrednictwem dealerów, aby klienci mogli uzyskać praktyczne doświadczenie i porady od wyszkolonego personelu sklepu. Jako ogólne wytyczne zalecamy:

Rozmiar koła roweru | Zakres wiekowy
12″ | 2-4 lat
16″ | 3 – 6 lat
20″ | 5 – 9 lat
24″ | 7 – 10 lat

Dzieci rosną jednak w różnym tempie, dlatego pomiar wewnętrznej strony nogi jest o wiele bardziej przydatny przy dobieraniu właściwego rozmiaru roweru. Jest to proste do wykonania:

  1. Mając na nogach tylko skarpetki, poproś je, aby stanęły prosto pod ścianą.
  2. Użyjcie książki jako symulatora siodełka. Umieść grzbiet książki pionowo między nogami i przesuń go do góry, aż zetknie się z kroczem. Przytrzymaj książkę w tym miejscu.
  3. Poproś ich o odsunięcie się od ściany. Zmierz od góry książki prosto w dół do podłogi.

Rozmiar koła rowerowego | Wewnętrzny pomiar nogi
12″ | 36 – 44cm
16″ | 42 – 52cm
20″ | 48 – 58cm
24″ | 54 – 64cm

Idealnym rozwiązaniem jest zakup największego roweru, na którym dziecko będzie czuło się komfortowo, a jednocześnie nie będzie ono nadmiernie rozciągnięte i nie będzie czuło się niezręcznie podczas manewrowania. Większy rower będzie bardziej stabilny, ale będzie również oznaczał, że dziecko będzie mogło maksymalnie wykorzystać rower zanim będzie musiało go wymienić.

W grę wchodzi również doświadczenie dziecka. Jeśli dziecko spędziło dużo czasu na dwóch kółkach, prawdopodobnie łatwiej poradzi sobie z większym rowerem, ponieważ na początku czuje się na nim bardziej komfortowo i porusza się z większą prędkością i pewnością siebie. Oznacza to również, że nie będą tak bardzo zrażone tym, że znajdują się dalej od ziemi.

Ważna jest również wysokość siodełka. W miarę jak dziecko nabiera doświadczenia i rośnie, ważne jest, aby siodełko było zawsze na tyle wysokie, by zapewnić mu dobrą równowagę i wydłużenie nóg podczas pedałowania. Wysokość ta musi jednak powoli wzrastać, czasem bez wiedzy dziecka, aby nie martwiło się, że nie może położyć stóp płasko na podłodze.

W którym momencie przenieść je na większy rower?

Zasadniczo, gdy obecny rower wydaje się zbyt mały. Jeśli siodełko jest maksymalnie wysunięte lub prawie wysunięte, lub dziecko wygląda na ciasne, prawdopodobnie nadszedł czas, aby przesiąść je na większy rower.

Chociaż może być kuszące, aby nadal używać zbyt małego roweru i maksymalnie wykorzystać jego żywotność, zbyt mały rower może być trudny do pedałowania i trudny w obsłudze. Może to również powodować problemy przy zmianie rozmiaru roweru, ponieważ dziecko jest przyzwyczajone do jazdy na zbyt małym rowerze i nie chce jeździć na większym.

OK, mam je dopasowane do odpowiedniego rozmiaru roweru, czy są jakieś wskazówki dotyczące ustawień, regulacji i rzeczy, na które należy zwrócić uwagę?

Możliwość bezpiecznego zatrzymania się prowadzi do większej pewności siebie. Wyreguluj położenie dźwigni hamulca tak, aby małe dłonie mogły je łatwo nacisnąć. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, poproś sprzedawcę o pokazanie.

W rowerach dziecięcych zdarzają się wpadki, więc regularnie sprawdzaj, czy wszystko jest wyprostowane i prawidłowo dokręcone. Oliwienie łańcucha i sprawdzanie zużycia klocków hamulcowych, podobnie jak w rowerze, zapewnia płynną i bezpieczną jazdę.

Dopasuj ciśnienie w oponach do warunków panujących na szlaku. Jeśli jeździsz po parku lub po twardej nawierzchni, zwiększ ciśnienie, aby ułatwić pedałowanie. Jeśli jeździsz w terenie, niższe ciśnienie zwiększy przyczepność i doda pewności siebie. Pamiętaj, że dzieci są lekkie, więc nie potrzebują wysokiego ciśnienia.

Zawsze zwracaj uwagę na wysokość siodełka i, jak wspomniano, zwiększaj ją w miarę wzrostu dziecka.

Staraj się utrzymywać kierownicę w normalnej, neutralnej pozycji, a nie odchylać ją do tyłu lub do przodu, ponieważ obsługa i kształt roweru mogą stać się dziwne. Podobnie jak w przypadku roweru dla dorosłych, należy rozważyć inną długość wspornika kierownicy, jeżeli pomoże to w osiągnięciu wygodnego dopasowania.

Jakieś wskazówki, jak nauczyć je jeździć?

Nie wywieraj na nich zbyt dużej presji. Spróbuj i traktuj jazdy jako zabawy i rób przejażdżki krótkie i częste aby rozpocząć, powoli przechodząc do dłuższych przejażdżek. Niektóre dni będą pełne uśmiechów i energii, a niektóre dni po prostu nie będą cieszyć lub zmęczą się szybko jazdą. Niech wiedzą, że to jest w porządku – jazda ma być zabawą. Odłóż rowery, kup lody, idź zrobić coś innego i wróć do rowerów innego dnia.

Wybieraj miejsca przyjazne dzieciom na przejażdżki – przystanki z lodami lub place zabaw dają Ci cel do osiągnięcia lub przerwę po drodze. Wolne od ruchu centra szlaków i stare tory kolejowe są wspaniałymi miejscami, w których rodzina może bezpiecznie jeździć razem.

Pumptracki są również świetnym miejscem dla dzieci, aby zdobyć doświadczenie na wybojach w stosunkowo bezpiecznym i wolnym środowisku. Zdarza się, że są one również zabawą dla dorosłych!

Kup kilka małych stożków z supermarketu i zabaw się na podjeździe, jeśli masz miejsce, jeśli nie, lokalny park jest również zawsze dobrym wyborem.

Przejście do jazdy na rowerze z pedałami może być trudne dla wszystkich zainteresowanych. Spróbuj trzymać dzieci delikatnie pod pachami od tyłu. Daje to szansę na nauczenie się samodzielnego kierowania i utrzymywania równowagi. Następnie, gdy dziecko nabierze wprawy, możesz stopniowo poluzować swój uchwyt i być gotowym do złapania lub puszczenia go w razie potrzeby.

Czy stabilizatory to dobry pomysł?

Jednym słowem, nie.

Rowery balansowe są świetne i przyzwyczajają dzieci do samodzielnego poruszania się i balansowania. Stabilizatory są krokiem wstecz i sprawiają, że wszystko staje się niewygodne, co niweczy wiele lekcji zdobytych na rowerze typu balance. Szybkość, z jaką dzieci przechodzą do pedałowania po użyciu roweru balansowego jest zdumiewająca.

Przy pierwszej jeździe na rowerze z pedałami utrzymanie stóp na pedałach może być trudne. Niepokój może budzić także wrażenie, że rower jest większy niż ten, do którego są przyzwyczajone. W takim przypadku należy po prostu zdjąć pedały na tydzień lub dłużej i pozwolić dziecku jeździć na rowerze jak na rowerze balansowym, aby przyzwyczaiło się do tego uczucia. Po ponownym założeniu pedałów istnieje prawdopodobieństwo, że dziecko szybko zacznie jeździć.

Co z przerzutkami?

Dla kolarzy, którzy dopiero uczą się pedałować, biegi są bardziej przeszkodą niż pomocą. Na tym etapie powinni oni skupić się na opanowaniu podstaw – balansowaniu, pedałowaniu i dobrej zabawie.

Gdy będą nieco większe i przesiądą się na rower 20-calowy, warto mieć biegi, aby pomóc w dłuższych przejażdżkach i pokonywaniu wzniesień. Pierwszym krokiem jest nauka, który bieg jest “łatwy”, a który “trudny” – pomagają w tym wskaźniki biegów. Na początku będą chcieli się zatrzymać, aby spojrzeć w dół, zobaczyć, na którym biegu są i zmienić bieg na odpowiedni. Spróbuj nakłonić ich do zmiany biegu podczas jazdy, to powstrzyma stres na układzie napędowym i nauczą się czuć różnicę, jaką robi zmiana biegów. Jeździj po parku z niewielkim wzniesieniem, aby przyzwyczaić je do pracy, kiedy muszą zmienić bieg i którą dźwignię nacisnąć. Spójrzmy prawdzie w oczy, wielu dorosłych ma problemy ze zmianą biegów, więc może im to zająć trochę czasu.

Czy masz jakieś zalecenia dotyczące akcesoriów lub odzieży?

Po pierwsze, prawidłowo dopasowany kask jest koniecznością. Ponownie, jest to coś, co można dostać u dealera, więc można wypróbować kilka i znaleźć taki, który dobrze pasuje. Jeśli jest wygodny, nie będą mieli problemu z jego noszeniem i stanie się to nawykiem, który będą nosić przez resztę swojego życia rowerowego.

Błotniki mogą być przydatne, aby utrzymać dzieci w czystości, ale nie są szczególnie wytrzymałe, więc bardziej sensowne jest pójście drogą odpowiedniej odzieży – wodoodporne all-in-one jest świetne na mokre i błotniste przejażdżki i można je po prostu wrzucić do pralki.

Mali ludzie mają tendencję do marznięcia i nie mówią nic, dopóki nie zamarzną, więc owiń ich i utrzymuj w cieple – ręce i stopy są szczególnie zimne. Nie zmuszaj ich jednak do noszenia ubrań, które będą im przeszkadzać lub utrudniać jazdę.

Istnieje kilka fantastycznych ubrań dla dzieci, a odpowiedni sprzęt może pomóc im w pełni wykorzystać jazdę, jak również pomóc im wyglądać, ale nie zawsze są one konieczne. Króluje zdrowy rozsądek. Jeśli regularnie robisz dłuższe przejażdżki, to wyściełane spodenki rowerowe mogą być dobre dla małych pup.

Dobrym pomysłem są buty, które dobrze trzymają się pedałów. Generalnie kalosze nie są najlepsze do pedałowania, ponieważ nie są zbyt elastyczne i ciepłe. Buty z płaską podeszwą są całkiem dobrym wyborem.

Nawet gdy dziecko po raz pierwszy zaczyna jeździć na rowerze, ochraniacze na kolana i łokcie mogą być świetnym pomysłem, aby ułatwić mu naukę i powstrzymać małe upadki, które mogą uszkodzić części ciała i ubrania. To również powstrzymuje ich przed wystraszeniem się i sprawia, że jest to zabawne i śmieszne zamiast, no cóż…

Rodzina na rowerze

Czy coś jeszcze powinienem wiedzieć?

Po prostu wyjdź i ciesz się jazdą! Nie martw się o niepewne początki, zaufanie i umiejętności przyjdą szybko, a to wszystko jest warte dla ich twarzy, gdy wszystko przychodzi razem. To wszystko jest dla radości!